Bambino-lær - Tænke og forbinde
- Udvikler evnen til koordination af kroppen.
- Understøtter indlæringen hos dit barn. Du kan aktivere indlæringsevnen med både opgavehæfter, byggeleg og når dit barn har gang i sin krop.
- Hånd-øje-koordination
- Indlæring
- Kognitive færdigheder
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Lær - Øv - Kontrollér. (OBS: Dette hæfte kan ikke bruges uden Bambino Øvelsesæske
"Bambino Lær" hæfterne er de mest enkle og bedste selvkontrollerende materialer vi kender til.
Et super system til dit barn, der er klar til at lære men stadig går i børnehave.
Storebroderen til dette system "Jeg lærer" eller Mini Løk" bruges i rigtig mange skoler i indskolingen.
Med dette hæfte "Tænke og forbinde" er alle øvelser designet til at træne evnen til nøjagtig observation samt sammenligne billeder og former.
Det kan f.eks. være at skulle finde det samme billede, eller at skulle sætte billeder og ting i forbindelse med hinanden, disse øvelser styrker og stimulerer dit barns evne til at kunne koncentrere sig om en opgave.
"Bambino Lær" hæfterne henvender sig til børnehavebørn.
14 x 26 cm
Fra 25 - 35 sider
Stimulerer koncentration og evne til at at løse opgaver
Også kaldet Bambino Løk
Denne aktivitet gavner vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:
- Udvikler hånd-øjekoordination, som vi bl.a. bruger, når vi griber, kaster og skyder til en bold, der flyver imod os i idræt, eller når vi klipper nøjagtigt med en saks eller vil hælde op uden at ramme ved siden af.
- Gavner indlæringen hos dit barn. Du kan aktivere dit barns indlæringsevne med både byggeleg, opgavehæfter og når dit barn bruger sin grovmotorik.
- Lærer dit barn at tolke, forstå og aflæse.
Velegnet fra 3 år til 5 år
Ovre i skolen bruger dit barn en masse kompetencer, og dit barn bliver udfordret både mentalt, fysisk, fagligt og socialt på samme tid. Dit barn kan få nemmere ved skoledagen ved at øve sig på en eller to af de faglige færdigheder sammen med dig i ro og mag derhjemme.
Med opgaver, læringsspil og andre former for aktiviteter med leg og faglighed kan dit barn stille og roligt blive bedre til skrivning, talgenkendelse, logisk tænkning, små tabeller og andre faglige færdigheder.
Måske kan dit barn slet ikke få nok af faglig leg og vil gerne fortsætte med logik, tal og bogstaver derhjemme. Måske er dit barn ikke startet i skole endnu men glæder sig til at starte og lære en masse ligesom de større søskende eller venner. Når du strør om dig med legetøj til skolesjov, kan du præsentere dit barn for lystbetonet og legende læring. så dit barn bliver præsenteret for læring, der er lystbetonet.
Varenummer | 49-218007 |
---|---|
Alder | 3 år, 4 år, 5 år |
Velegnet til | Hånd-øje-koordination, Indlæring, Kognitive færdigheder |
Funktion | Finmotorik, Form- og farvegenkendelse, Hukommelse, Hånd-øje-koordination, Indlæringsevne, Kognitive færdigheder, Logisk tænkning, Nysgerrighed, Observation, Problemløsning, Selvstændighed, Tal- og mængdeforståelse, Årsag / Virkning |
OBS! | Institutionsegnet |
Login and Registration Form