Dukketøj - Kortærmet body m. motiv
129,95 kr.
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
35-526XX
- Dit barn kan her forbedre sin finmotorik.
- I rollelegen skaber dit barn sit eget univers eller efterligner os voksne.
Velegnet til:
- Finmotorik
- Rolleleg
- Selvhjulpenhed
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Velegnet til børn i alderen 3 år til 7 år
Rollelegen er et vigtigt led i dit barns udvikling. Rollelegen øver nemlig dit barn i at tænke kreativt omkring sin identitet. Hvad kan jeg gøre, hvis jeg er en ninja eller en drage? Hvordan taler en læge eller en skildpadde? Sådan nogle grublerier gavner de sociale kompetencer. I rolleleg kan dit barn afprøve grænser, regler og muligheder for identitet og interaktion og det gavner forståelsen for den verden, de lever i.
byASTRUP producerer legetøj med fokus på både social og miljømæssig bæredygtighed. De benytter FSC-mærket træ, er BSCI-certificerede (det betyder at de lever op til krav om social ansvarlighed i produktionen) og giver hver måned 2000 euro til Børnecancerfonden.
Se vores udvalg fra byASTRUP her.
Grønnere valg
FIn body i to størrelser. Lukning forneden.
Aktiviteten udvikler kompetencer og er skøn for dit barns trivsel:
- Dit barn får her godt gang i finmotorikken.
- I rollelegen efterligner dit barn os voksne og eksperimenterer med hverdagssituationer eller sit eget univers.
- Understøtter selvhjulpenheden, så dit barn, som vil selv, også kan selv. Det kan afhjælpe nogle af hverdagens frustrationer.
Velegnet til børn i alderen 3 år til 7 år
Rollelegen er et vigtigt led i dit barns udvikling. Rollelegen øver nemlig dit barn i at tænke kreativt omkring sin identitet. Hvad kan jeg gøre, hvis jeg er en ninja eller en drage? Hvordan taler en læge eller en skildpadde? Sådan nogle grublerier gavner de sociale kompetencer. I rolleleg kan dit barn afprøve grænser, regler og muligheder for identitet og interaktion og det gavner forståelsen for den verden, de lever i.
Kender du byASTRUP?
byASTRUP er dansk og kendt for at gedigent, slidstærkt og med unikt design. Hos byASTRUP er der tekstil- og trælegetøj, som lader dit barns fantasi og rolleleg udvikle sig.byASTRUP producerer legetøj med fokus på både social og miljømæssig bæredygtighed. De benytter FSC-mærket træ, er BSCI-certificerede (det betyder at de lever op til krav om social ansvarlighed i produktionen) og giver hver måned 2000 euro til Børnecancerfonden.
Se vores udvalg fra byASTRUP her.
Produceret med ekstra fokus på social ansvarlighed, hvilket er din garanti for, at virksomheden yder en særlig, dokumenterbar indsats for at forbedre arbejds- og/eller livsvilkårerne for de ansatte.
Der er gjort noget aktivt for at formindske klimabelastningen, da dette legetøj blev emballeret. Det kan ske på flere måder. Producenten kan fx bruge mindre plastik, bruge bæredygtigt produceret materiale eller genanvendt pap, printe med vegetabilsk blæk eller reducere luften i kassen, så det fylder mindre under transporten. Den øgede indsats for mere bæredygtig emballage, vil vi gerne vil fremhæve.
Produktinformation
Varenummer | 35-526XX |
---|---|
Grønnere valg | Emballage, Social ansvarlighed |
Brand | byASTRUP |
Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år |
Velegnet til | Finmotorik, Rolleleg, Selvhjulpenhed |
Funktion | Empati, Finmotorik, Rolleleg, Selvhjulpenhed, Sociale kompetencer, Sprog- og sprogforståelse |
Materiale | Stof |
Vedligehold | Maskinvaskes på 30 grader |
Kompatibel med: | Dukker i str. 30 cm., 36 cm., 43 cm. og 46 cm. |
Login and Registration Form