Badeleg - En sulten haj
kr. 199,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
21-LER9146
- Dit barn får her godt gang i finmotorikken.
- Bliv stærkere i tal og mængder.
Velegnet til:
- Finmotorik
- Tal- og mængdeforståelse
- Årsag / Virkning
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Velegnet til børn i alderen 18 mdr. til 4 år
Skøn leg med at plaske med vand kan ske såvel på stranden som hjemme i badekarret og ved køkkenvasken. Det barn lærer meget af at lege med vand, mærke vandets dryp eller sprøjt, hælde vand fra den ene beholder til en anden eller opleve, hvordan opdrift kan tvinge legetøjet op til vandoverfladen. Samtidig er badelegetøj dejligt til at distrahere, når dit barn får vasket hår eller sidder i blød.
Især STEM (Science, Technology, Engineering og Math) er i fokus hos Learning Resources. Eksempelvis kan dit barn lære at bygge robotter, eksperimentere, undersøge sin verden og lære at kode. For lærere er Learning Resources en guldgrube til læring. Matematikspil, kod-selv-dinoer og dyr at sortere kan virkelig give undervisningen lidt pep.
Se alle vores produkter fra Learning Resources her.
Det gælder om at gøre badet sjovt og hyggeligt, så al lakridsen mellem tæerne kan blive vasket væk. Det gør jo ikke noget, at der sniger sig en lille snak om tal ind også.
Her er en sulten haj, der elsker både tå-lakrids, små fisk og søstjerner. Der findes flere børnesange om vand, hav, hajer og fisk, så brug den til at synge, mens dit barn bader.
Indhold:
1 haj, der også kan skovle badevand og bruges til at hælde vand over hovedet på dit barn
3 søstjerner
3 små fisk
Her stimuleres vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære:
- Stimulerer dit barns finmotorik.
- Legen lærer dit barn om mængder og tal.
- Udvikler dit barns forståelse for årsag/virkning, der handler om forståelsen for, at noget (årsagen) får noget andet (virkningen) til at ske.
Velegnet til børn i alderen 18 mdr. til 4 år
Skøn leg med at plaske med vand kan ske såvel på stranden som hjemme i badekarret og ved køkkenvasken. Det barn lærer meget af at lege med vand, mærke vandets dryp eller sprøjt, hælde vand fra den ene beholder til en anden eller opleve, hvordan opdrift kan tvinge legetøjet op til vandoverfladen. Samtidig er badelegetøj dejligt til at distrahere, når dit barn får vasket hår eller sidder i blød.
Kender du Learning Resources?
At give børn materialer, der gør det sjovt at lære er væsentligt for Learning Resources - det det antyder deres navn også.Især STEM (Science, Technology, Engineering og Math) er i fokus hos Learning Resources. Eksempelvis kan dit barn lære at bygge robotter, eksperimentere, undersøge sin verden og lære at kode. For lærere er Learning Resources en guldgrube til læring. Matematikspil, kod-selv-dinoer og dyr at sortere kan virkelig give undervisningen lidt pep.
Se alle vores produkter fra Learning Resources her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Alt om hygiejne og kemi i badelegetøj
Hvordan er det nu med hygiejne og kemi i badelegetøj? Læs om det her i vores guide til ren leg i badet. "Produktinformation"
| Varenummer: | 21-LER9146 |
|---|---|
| Brand | Learning Resources |
| Alder | 18 mdr., 2 år, 2,5 år, 3 år, 4 år |
| Velegnet til | Finmotorik, Tal- og mængdeforståelse, Årsag / Virkning |
| Udvikler kompetencer indenfor og kendskab til | Matematik |
| Materiale: | Plast |
| Vedligehold | Håndvaskes, Lufttørres |
| Ta' med: | i badet |
| Vær opmærksom på: | Badelegetøj kan generelt ikke tåle badeolie eller sæber med olie i. |








Login and Registration Form