Hånddukke - Larve
- Får dit barn til at lade fantasien slippe løs.
- I rollelegen efterligner dit barn os voksne og eksperimenterer med hverdagssituationer eller sit eget univers.
- Fantasi
- Rolleleg
- Sprog- og sprogforståelse
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11+ år
- Senior
Hånddukken her er en sød, venlig, hjælpsom, gnaven eller måske glubsk larve, der kan indgå i alle mulige fortællinger og løgnehistorier om livet i naturen.
De søde hånddukker fra belgiske Beleduc er af fremragende stofkvalitet, og de sidder godt fast om håndleddet og lukker til.
Brug hånddukker, når der skal tales om sjove eller svære ting, eller når der er historietid, og eventyret eller fortællingen skal vækkes til live.
Når det er et dyr eller et fantasivæsen, der er fortæller, bliver det endnu lettere for børn at leve sig ind i historien.
Hånddukker er også en naturlig del af dukketeateret sammen med fingerdukkerne, og I kan bruge dem til sprogstimulering, hvor der måske er en kanin, der også har svært ved at sige FFFF uden at spytte.
Kan vaskes i maskine på skånevask
Denne aktivitet udvikler relevante kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:
- Slip fantasien løs og se, hvor legen fører hen.
- I rollelegen efterligner dit barn os voksne og eksperimenterer med hverdagssituationer eller sit eget univers.
- Gavner dit barns sproglige forståelse.
Velegnet til børn i alderen 0 mdr. til 5 år
Kender du Beleduc?
Børn leger ikke for at lære. De lærer fordi de leger. Det er tilgangen hos tyske Beleduc. Deres primære målgruppe er børn i børnehavealderen. Derfor har Beleduc børnehavepædagoger med på råd i arbejdet med at designe det meget hårdføre legetøj myntet på læring og leg i daginstitutioner verden over.Se alle vores produkter fra Beleduc her.
Varenummer | 13-B40032 |
---|---|
Brand | Beleduc |
Alder | 0 mdr., 3 mdr., 6 mdr., 9 mdr., 1 år, 18 mdr., 2 år, 2,5 år, 3 år, 4 år, 5 år |
Velegnet til | Fantasi, Rolleleg, Sprog- og sprogforståelse |
Funktion | Fantasi, Finmotorik, Rolleleg, Sprog- og sprogforståelse |
Fagområdet/Udvikler kompetencer indenfor og kendskab til | Biologi, Dansk, Historiefortælling, Naturvidenskab |
Materiale | Plys |
Vedligehold | Håndvaskes |
Ta' med: | i klasseværelset |
Login and Registration Form