Insekthotel - Stor
- Stimulerer dit barns miljøbevidsthed.
- Herligt til at stimulere dit barns nysgerrighed.
- Miljøbevidsthed
- Nysgerrighed
- Observation
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Luksusindkvartering til havens kriblekrable.
Når forår - og senere sommer - melder sin ankomst, er det ikke kun blomster og planter, der vågner op til dåd. Det gør dyrelivet også, herunder insekterne. Insekterne finder deres gode skjulesteder i løbet af sommeren og rykker ind i deres vinterskjul i efteråret.
Og på samme måde som man kan skabe gode rammer for de andre dyr, der kunne tænkes at besøge ens have (som fugle, pindsvin, egern m.v.), er det nu også muligt at lave et lille mekka for havens insekter. Midlet er simpelt: Investér i insekthotel! Denne udgave her er den firestjernede luksusudgave, som kan huse adskillige forskellige insekter på én og samme tid.
Der er mange fordele ved at have insekter i sin have - men en af bonusserne er, at de er med til at holde jeres have glad og sund... og så kan de samtidig være med til at tiltrække andre små besøgende, da mange af havens andre mulige gæster i mange tilfælde er særligt glade for at spise insekter.
Uanset om I er på udkig efter et insekthotel til haven derhjemme eller måske til børnehaven, vil I opleve, at insekthotellet fascinerer både børn og voksne. Det er en spændende proces at følge med i, hvordan insekterne stille og roligt flytter ind i insekthotellet - og I vil tage jer selv i oftere og oftere lige at skulle tjekke, om der er kommet nye beboere.
For børn i alle aldre er et insekthotel en fantastisk måde at lære om naturen og naturens processer på. Og I kan jo starte med at gøre insekthotellet til et rart sted at være: Fyld hullerne op med forskellige ting fra haven, såsom blade, græs, blomster og lignende, og hold så øje med, hvilke insekter der foretrækker hvad.
Insekthotellet er fremstillet af FSC certificeret træ og måler 32 x 11 x 40 cm
Vejer knap 2 kg.
Her gavnes relevante kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:
- Styrker dit barns miljøbevidsthed.
- En vidunderlig gaveide til dit nysgerrige barn.
- Observationsevnen udvikles og trænes.
Måler 32 x 11 x 40 cm..
Velegnet til børn i alderen fra 3 år.
Der findes intet eventyr, der er så magisk og vildt som alt det, I kan opleve i naturen. Ved at indsamle, registrere og undersøge alt det, der kan findes i det fri, bliver dit barns nysgerrighed vakt på den bedste måde.
Der melder sig flere og flere spørgsmål, jo mere I opholder jer derude. Det er jo helt utroligt, så interessant en en skovlfuld jord fra altankassen, en vandpyt i gården, en sten på stranden eller et krible-krable-dyr fra haven kan være, hvis man går helt tæt på. Opfordr dit barn til at spørge og få svar med godt udstyr til at studere naturen.
Hos Legeakademiet har vi gennemsøgt markedet for udstyr til udforskning af gedigen kvalitet, så dit barn kan have glæde af det over længere tid.
Varenummer | 28-1269 |
---|---|
Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11 år, Senior |
Velegnet til | Miljøbevidsthed, Nysgerrighed, Observation |
Fagområdet/Udvikler kompetencer indenfor og kendskab til | Biologi, Naturvidenskab |
Materiale | Træ |
Ta' med: | i haven, i sommerhuset |
Mål: | 32 x 11 x 40 cm. |
Login and Registration Form