Karrusel Ø85 cm - Udendørs
kr. 2.499,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
13-B64360
- Understøtter dit barns labyrintsans, der styrker indlæringsevne, koncentration og balance.
- Legen styrker dit barns grovmotorik . Det handler særligt om at kunne styre koordinationsevnen mellem ben og arme.
Velegnet til:
- Labyrintsansen
- Grovmotorik
- Lattermusklerne
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Måler Box size 1: 88 x 10 x 88,5 cm // Box size 2: 34,5 x 34,5 x 37,5 cm.
Diameter (Ø): Dia. 85 cm
Velegnet til børn i alderen 3 år til 6 år
Se vores udvalg fra Beleduc her.
Børnens nye yndlingssted at opholde sig bliver denne super sjove karrusel. Både når man er alene, og når bedstevennen kommer og leger.
Karrusellen kan tåle det hele. Den er super slidstærk og giver ikke op.
Dit barn vil kunne suse rundt hver eneste dag i al slags vejr og have en fest med at stimulere sin labyrintsans og få kildren i maven.
Se mål på karrusellen på det sidste billede ovenfor.
Aktiviteten udvikler kompetencer og er skøn for dit barns trivsel:
- Legen understøtter grovmotorikken hos dit barn. Det handler særligt om at kunne koordinere ben og arme.
- Udvikler labyrintsansen, som styrker synet, hjælper balancen og fornemmelsen af, hvilken vej kroppen vender og drejer.
- Legen kan give dejlige grin, der træner lattermusklerne.
Måler Box size 1: 88 x 10 x 88,5 cm // Box size 2: 34,5 x 34,5 x 37,5 cm.
Diameter (Ø): Dia. 85 cm
Velegnet til børn i alderen 3 år til 6 år
Kender du Beleduc?
Børn leger ikke for at lære. De lærer fordi de leger. Det er tilgangen hos tyske Beleduc. Målgruppen er især er børn i børnehavealderen. Derfor har Beleduc børnehavepædagoger med på råd i arbejdet med at designe det meget solide legetøj myntet på lærerig leg i daginstitutioner verden over.Se vores udvalg fra Beleduc her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Hvordan kan jeg styrke mit barns labyrintsans med sjove lege?
Få gode tips i vores Legeguide om sansemotorik og de primære sanser her på Legeakademiets blog. "Produktinformation"
| Varenummer: | 13-B64360 |
|---|---|
| Brand | Beleduc |
| Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år |
| Velegnet til | Labyrintsansen, Grovmotorik, Lattermusklerne |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Vejledning / spilleregler | Engelsk, Tysk |
| Ta' med: | i haven |
| Hvad følger med/følger ikke med: | Leveres delvist samlet |
| Mål: | Box size 1: 88 x 10 x 88,5 cm // Box size 2: 34,5 x 34,5 x 37,5 cm |
| Diameter (Ø): | Dia. 85 cm |
| Produktets vægt | 18 kg |




Login and Registration Form