Legemad - Æg i bakke

89,95 kr.
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
35-85028

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

• Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Får dit barn til at lade fantasien slippe løs.
  • Gavner dit barns kognitive færdigheder.
Læs mere
Velegnet til:
  • Fantasi
  • Kognitive færdigheder
  • Rolleleg
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

Æg er jo ikke bare æg, så i denne bakke er der både brune æg, hvide æg, æg der kan åbnes med blomme i og æg, som man kan skære over.

Sjov legemad som alle børn kender fra hverdagen.

Bakken indeholder 6 forskellige æg. Bakken måler 14 cm. x 10 cm. x 6 cm. / æg måler 3 cm

Her stimuleres relevante kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Giver dit barn godt med mulighed for at slippe fantasien løs.
  • Lærer dit barn at aflæse, forstå og tolke.
  • Perfekt til fælles rolleleg, hvor ungerne øver at finde deres plads i legen og ikke altid kan bestemme det hele selv.

Velegnet fra 3 år til 5 år

Snak om hvad der sker med maden i kroppen, hvor maden kommer fra og hvornår vi typisk spiser den. Det understøtter dit barns ordforråd og viden. Legemaden er skønt til rolleleg, hvor dit barn imiterer situationer fra indkøb, madlavningen eller hvis I er på cafe.

Legen lader børn imitere hverdagens aktiviteter, og det understøtter forståelsen for deres verden. Brug også legemaden til at lege butik, hvor I kan øve at tage imod kunder, skrive skilte og regne på tilbudspriser. Der skal også tages imod betaling og måske gives penge retur, som træner matematikken.

Kender du mamamemo?

Danske MaMaMeMo kan du bl.a. genkende på, at deres legetøj ligner noget fra virkeligheden og inspirerer til identitetsudviklende rolleleg hos dit barn. Kvaliteten er altid i orden, og sortimentet dækker bl.a. over legetelte, isboder og legekøkkener.

Der er en fin fortælling bag navnet MaMaMeMo. Det er de første bogstaver på fire børn, der giver MaMaMeMo: Marie, Mads, Mette og Morten. De ungers leg med en MaMaMeMo isbod, legemad af træ, MaMaMeMo legekøkken, opvaskemaskine, bagerdisk, kaffemaskine, røremaskine med mere inspirerede forældrene Anne-Marie og Poul. De startede derfor på at sætte gang i produktion af de skønne legesager og sælge dem til begejstrede børn verden over.

Se vores udvalg fra mamamemo her.


Grønnere valg
Dette legetøj er lavet af træ fra certificeret bæredygtigt skovbrug. Det kan være FSC, PEFC eller andre internationalt anerkendte certificeringer, som bl.a. garanterer genplantning af fældede træer. Certificeringen betyder, at alt træ kan spores tilbage til den enkelte skov, det er fældet i. På den måde har du som forbruger garanti for, at træproduktionen foregår på en klimamæssig forsvarlig måde.
Produceret med ekstra fokus på social ansvarlighed, hvilket er din garanti for, at virksomheden yder en særlig, dokumenterbar indsats for at forbedre arbejds- og/eller livsvilkårerne for de ansatte.
Der er gjort noget aktivt for at formindske klimabelastningen, da dette legetøj blev emballeret. Det kan ske på flere måder. Producenten kan fx bruge mindre plastik, bruge bæredygtigt produceret materiale eller genanvendt pap, printe med vegetabilsk blæk eller reducere luften i kassen, så det fylder mindre under transporten. Den øgede indsats for mere bæredygtig emballage, vil vi gerne vil fremhæve.
Produktinformation
Varenummer35-85028
Grønnere valgEmballage, Social ansvarlighed, Træ fra bæredygtigt skovbrug
Brandmamamemo
Alder3 år, 4 år, 5 år
Velegnet tilFantasi, Kognitive færdigheder, Rolleleg
FunktionFantasi, Finmotorik, Kognitive færdigheder, Rolleleg
Anmeldelse af Legemad - Æg i bakke
Gennemsnitlig bedømmelse
Christa Christensen
2023-01-31T09:02:22.585Z
Alletiders legetøj der fuldstændig ligner
Merete Winther
2018-01-02T17:29:16.629Z
Rigtig fin idé - både indpakning + æg lægger op til at undersøge og samle - men lidt for svært for de mindste børns finmotorik (desværre)
Birgit Marquartsen
2017-08-15T19:24:06.978Z
Lidt små æg, ville gerne have haft dem lidt større, så de ikke kan sidde fast i halsen.