Løbecykel - My Hood Rider, Grå
kr. 699,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
41-505504
- Giver dit barn mulighed for at stimulere labyrintsansen, der gør os stærkere til at snurre rundt, stå på et ben eller køre i bil uden at blive svimmel, miste balancen eller blive køresyg.
- Udvikler muskel-ledsansen, som gavner dit barns koncentrationsevne og styrker modet på at bruge kroppen i andre fysiske lege.
Velegnet til:
- Labyrintsansen
- Muskel-ledsansen
- Grovmotorik
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Velegnet til børn i alderen 1 år til 5 år
En løbecykel kan kendes på, at den ikke har pedaler, så dit barn skal "løbe" cyklen fremad med fødderne på jorden, mens rumpen er i sædet. Den er super til at forbedre krydskoordination og balance fra en ung alder .
Det styrker ungernes frihedsfølelse, når de kan spurte afsted og selv bestemme farten meget nemmere end på en almindelig cykel. Samtidig kan I også træne højre/venstre og at forstå trafiksignaler og de andre trafikanter. Løbecyklen udfordrer dit barn, uden (alt for) mange styrt, da dit barn konstant har en fod på jorden og hurtigt kan bremse eller finde balancen.
En skøn forberedelse til at lære at cykle på en cykel med pedaler. Når dit barn er blevet tryg ved løbecyklen, så er perioden med at have brug for støttehjul på pedalcyklen ofte unødvendigt. For balancen er på plads.
Se alle vores produkter fra My Hood her.
En perle inden for løbecykler, som vi varmt anbefaler til børn helt ned til 12 mdr.
Detaljer:
- Stel og forgaffel af aluminium
- 12" aluminiumsfælge
- Lufthjul med brede dæk
- Polstring på styret, så dit barn ikke kan komme til skade, hvis der er buler på vejen.
- Trinløs sadeljustering med quick release
- Skridtlængde: 31-41 cm
- Styrhøjde: 50 cm
- Længde: 86 cm
- Vægt: 3,5 kg
- Max belastning: 25 kg.
Rider fås i flere flotte farver, denne er grå.
Aktiviteten er kompetenceudviklende og herlig for dit barns trivsel:
- Så kan dit barn få gang i kroppen og dermed gavne grovmotorikken.
- Udvikler dit barns labyrintsans, der styrker indlæringsevne, koncentration og balance.
- Udvikler muskel-ledsansen, som gavner dit barns koncentrationsevne og styrker modet på at bruge kroppen i andre fysiske lege.
Velegnet til børn i alderen 1 år til 5 år
En løbecykel kan kendes på, at den ikke har pedaler, så dit barn skal "løbe" cyklen fremad med fødderne på jorden, mens rumpen er i sædet. Den er super til at forbedre krydskoordination og balance fra en ung alder .
Det styrker ungernes frihedsfølelse, når de kan spurte afsted og selv bestemme farten meget nemmere end på en almindelig cykel. Samtidig kan I også træne højre/venstre og at forstå trafiksignaler og de andre trafikanter. Løbecyklen udfordrer dit barn, uden (alt for) mange styrt, da dit barn konstant har en fod på jorden og hurtigt kan bremse eller finde balancen.
En skøn forberedelse til at lære at cykle på en cykel med pedaler. Når dit barn er blevet tryg ved løbecyklen, så er perioden med at have brug for støttehjul på pedalcyklen ofte unødvendigt. For balancen er på plads.
Kender du My Hood?
My Hood er ikke til at komme udenom, når det gælder både anderledes og klassisk sportsudstyr. Virksomheden har så stor en afveksling, at Legetanterne ganske tit anbefaler noget af My Hoods udendørs sportsudstyr eller et løbehjul, når forældre spørger vores kundeservice om gode gaveideer til ungerne. Kvaliteten er høj, og prisen er god, så My Hood er et kæmpe hit.Se alle vores produkter fra My Hood her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
5 ting du skal vide, før du køber løbecykel
Vi har mange modeller af løbecykler. Vi har derfor lavet en guide til valg af løbecykel så du er sikker på at vælge den bedste til dit barn. Gå til løbecykel guiden.Løbecykel guide - Sådan måler du skridtlængden på dit barn
Dit barns skridtlængde er vigtig at kende, når du køber løbecykel. Det er heldigvis nemt at måle den. Det kan du læse om her. "Produktinformation"
| Varenummer: | 41-505504 |
|---|---|
| Brand | My Hood |
| Alder | 1 år, 18 mdr., 2 år, 2,5 år, 3 år, 4 år, 5 år |
| Velegnet til | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen, Grovmotorik |
| Sanser | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen |
| Funktion | Afstandsbedømmelse, Grovmotorik, Kropsbevidsthed |
| Udvikler kompetencer indenfor og kendskab til | Sport / Idræt |
| Materiale: | Aluminium |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Ta' med: | i sommerhuset, på tur, ud på vejen |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 25 kg |
| Løbecykel skridtlængde: | 32,5 - 37,5 cm |
| Produktets vægt | 3,5 kg |










Login and Registration Form