Micro - Classic, Sort
kr. 1.399,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
14-MSA0034
- Giver dit barn mulighed for at udvikle muskel-ledsansen, som styrker koncentrationsevnen og modet til at bruge kroppen i andre fysiske lege.
- Legen gavner dit barns grovmotorik . Det handler især om at kunne styre koordinationsevnen mellem ben og arme.
Velegnet til:
- Muskel-ledsansen
- Grovmotorik
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Måler 73,5 x 13,5 x 35,5 cm.
Velegnet til børn i alderen 11 år til Senior
At stå på løbehjul er nemt at lære, selvfølgelig afhængigt af dit barns fysiske formåen og alder. Det er nemt at have med overalt. Og nogle af vores løbehjul kan du klappe sammen.
Lad de små begynde med tre hjul, mens de større børn (og børn med erfaring fra løbecykel) kan drøne afsted på to hjul.
Vælg det rigtige løbehjul med vores guide her.
Blandt mange løbehjul er Micro et af de sejeste på skaterrampen, når det kommer til at ville gøre en særlig indsats for både miljø og mennesker. De har i 2023 offentliggjort den flotteste bæredygtighedsrapport. En indsats, der overgår andre producenter i legetøjsbranchen, og som forhåbentlig vil inspirere andre til mere transparens og ansvarlighed.
Se alle vores produkter fra Micro her.
Her har vi et klassisk tohjulet løbehjul til store børn og voksne.
Mange gode detaljer:
- Nemt at manøvrere rundt på
- Foldbart og holdes på plads med foldelås
- Styret er justerbart: 72-103 cm
- Fodbremse på baghjulet
- Max belastning: 100 kg
- Løbehjulet vejer 4,95 kg
- Størrelsen på hjulene er 20 cm
- Kuglelejerne: ABEC 9 som giver præcision og er meget robuste
- Hårdheden er 83A (hvis det siger dig noget)
- Hjul i polyurethan (PU) der giver en jævn og behagelig kørsel.
Her gavnes relevante kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:
- Gavner dit barns grovmotorik, der bliver aktiveret når dit barn bevæger sig.
- Understøtter børnenes muskel-ledssans, som også kaldes den proprioceptive sans eller kinæstesisansen.
Måler 73,5 x 13,5 x 35,5 cm.
Velegnet til børn i alderen 11 år til Senior
At stå på løbehjul er nemt at lære, selvfølgelig afhængigt af dit barns fysiske formåen og alder. Det er nemt at have med overalt. Og nogle af vores løbehjul kan du klappe sammen.
Lad de små begynde med tre hjul, mens de større børn (og børn med erfaring fra løbecykel) kan drøne afsted på to hjul.
Vælg det rigtige løbehjul med vores guide her.
Kender du Micro?
Det schweiziske, familieejede Micro udvikler løbehjul til små og store børn med seje ekstra features og pynt, der gør dem til dit barns yndlingsløbehjul. Helt fra 2 år og op til 12 år vil dit barn elske at drøne derudaf både til skole, legeaftaler og legepladsen på sit Micro.Blandt mange løbehjul er Micro et af de sejeste på skaterrampen, når det kommer til at ville gøre en særlig indsats for både miljø og mennesker. De har i 2023 offentliggjort den flotteste bæredygtighedsrapport. En indsats, der overgår andre producenter i legetøjsbranchen, og som forhåbentlig vil inspirere andre til mere transparens og ansvarlighed.
Se alle vores produkter fra Micro her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Guide: Vælg det rigtige løbehjul til dit barn
Vi har mange modeller af løbehjul. Derfor har vi skrevet en guide, så du kan vælge det bedste til dit barn. Læs guiden her "Produktinformation"
| Varenummer: | 14-MSA0034 |
|---|---|
| Brand | Micro |
| Alder | 11 år, Senior |
| Velegnet til | Muskel-ledsansen, Grovmotorik |
| Sanser | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen |
| Funktion | Afstandsbedømmelse, Grovmotorik, Kropsbevidsthed |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Ta' med: | ud på vejen |
| Hvad følger med/følger ikke med: | Leveres samlet |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 100 kg |
| Mål: | 73,5 x 13,5 x 35,5 cm |
| Produktets vægt | 4,95 kg |









Login and Registration Form