Micro - Maxi Deluxe Foldbar LED, Petroleum
kr. 1.149,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
14-MMMD097
- Gavner muskel-ledsansen, som styrker koncentrationsevnen og modet til at bruge kroppen i andre fysiske lege.
- Legen styrker dit barns grovmotorik . Det handler i høj grad om at kunne styre koordinationsevnen mellem arme og ben.
Velegnet til:
- Muskel-ledsansen
- Grovmotorik
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Måler 59 x 27 x 21,5 cm.
Velegnet fra 5 år til 12 år
Løbehjul til børn er en skøn måde at forbedre balancen og grovmotorikken og på samme tid få masser af frisk luft, fart og motion. Som en bonus kan du have det med alle vegne. Og nogle af vores løbehjul er sørme sammenklappelige.
Store børn kan drøne afsted på løbehjul med to hjul eller et trick løbehjul. Mens de yngste kan starte med at finde balancen på tre hjul.
Få tips til at vælge det rigtige løbehjul til dit barns højde og alder i vores løbehjulsguide her.
Blandt mange løbehjulemærker er Micro et af de sejeste på skaterrampen, når det drejer sig om at ville gøre en positiv forskel for både mennesker og miljø. De har i 2023 lagt en imponerende bæredygtighedsrapport online. En indsats, der overgår de fleste andre i vores branche, og som vi ser frem til vil inspirere andre til mere ansvarlighed og transparens.
Se alle vores produkter fra Micro her.
En dejlig gaveide, der giver fart over feltet og lyst til at komme udendørs både sommer og vinter, hvor hjulenes lys er nemmere at se i mørket.
Nummeret større end Mini Deluxe.
Gennemført løbehjul fra 5 år og op.
- Styret er justerbart: 67-91 cm.
- Styret er foldbart
- Max belastning: 50 kg
- Løbehjulet vejer 2,8 kg
- Skridsikre dæk
- Fodbremse på baghjulet
- Farverige LED-hjul, der lyser op uden brug af batteri
- Hjul i polyurethan (PU) der giver en jævn og behagelig kørsel
- Størrelsen på hjulene er hhv 12 og 8 cm
- Hårdheden er 78A (hvis det altså siger dig noget)
- Kuglelejerne: ABEC 9 som giver præcision og er meget robuste.
Nemt at komme rundt på med en patenteret mekanisme, hvor dit barn kan dreje ved at læne sig til siden under kørslen.
Her stimuleres vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:
- Dejlig til at få gang i kroppen og dermed gavne grovmotorikken.
- Understøtter den lille krops muskel-ledssans, som du måske kender som den proprioceptive sans eller kinæstesisansen.
Måler 59 x 27 x 21,5 cm.
Velegnet fra 5 år til 12 år
Løbehjul til børn er en skøn måde at forbedre balancen og grovmotorikken og på samme tid få masser af frisk luft, fart og motion. Som en bonus kan du have det med alle vegne. Og nogle af vores løbehjul er sørme sammenklappelige.
Store børn kan drøne afsted på løbehjul med to hjul eller et trick løbehjul. Mens de yngste kan starte med at finde balancen på tre hjul.
Få tips til at vælge det rigtige løbehjul til dit barns højde og alder i vores løbehjulsguide her.
Kender du Micro?
Det familieejede, schweiziske Micro har løbehjulsmodeller til børn fra 2 år og op med skønne detaljer og lir, der gør dem til noget særligt. Helt fra 2 år og op til ca. 12 år vil dit barn elske at drøne derudaf både til skole, legeaftaler og legepladsen på sit Micro.Blandt mange løbehjulemærker er Micro et af de sejeste på skaterrampen, når det drejer sig om at ville gøre en positiv forskel for både mennesker og miljø. De har i 2023 lagt en imponerende bæredygtighedsrapport online. En indsats, der overgår de fleste andre i vores branche, og som vi ser frem til vil inspirere andre til mere ansvarlighed og transparens.
Se alle vores produkter fra Micro her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Guide: Vælg det rigtige løbehjul til dit barn
Vi har mange modeller af løbehjul. Derfor har vi skrevet en guide, så du kan vælge det bedste til dit barn. Læs guiden her "Produktinformation"
| Varenummer: | 14-MMMD097 |
|---|---|
| Brand | Micro |
| Alder | 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11 år, 12 år |
| Velegnet til | Muskel-ledsansen, Grovmotorik |
| Sanser | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen |
| Funktion | Afstandsbedømmelse, Grovmotorik, Kropsbevidsthed |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Ta' med: | ud på vejen |
| Hvad følger med/følger ikke med: | Leveres delvist samlet |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 50 kg |
| Mål: | 59 x 27 x 21,5 cm |
| Produktets vægt | 2,8 kg |










Login and Registration Form