Quizspil - Verdens lande og flag

kr. 149,95 
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
50-02062

Udvidet returret frem til 31. januar

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

•  Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Inviterer til snakke, som kan forbedre dit barns faglige viden.
Læs mere
Velegnet til:
  • Faglig viden
  • Sociale kompetencer
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11 år
  • 12 år
  • 13 år
  • 14+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

Lær om flag, hovedstader, bjerge, floder osv. i dette sjove og lærerige spil om verdens lande. På kortene er der ledetråde, som måske kan hjælpe på rette vej mod det korrekte svar.

Læg flagkortene med flaget opad. Gæt nu på, hvilket land flaget passer til.

På kortenes bagside er der hele to ledetråde, som måske kan guide hen mod et rigtigt svar, hvis man ikke kan gætte landet ud fra flaget alene.

I spilæsken er der 200 kort med forskellige flag og med landebeskrivelser på bagsiden. Der er også en verdenskort og 6 plader med kontinenter.

Spillet kan spilles af 2 - 6 spillere.

Sproget og vejledningen er dansk.

Varer ca 20 minutter.

Her udvikles vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:

  • Med et tema eller emne kan du udvide dit barns faglige viden. Det øger dit barns ordforråd.
  • Motiverer dit barn til at træne sine sociale kompetencer hjemme i trygge rammer.


Velegnet til børn i alderen fra 8 år.

Med en sæt faste regler er terningespil, brætspil og kortspil en aktivitet, der er afgrænset og uden større forhandlinger. For mange børn kan det være en lettelse at koncentrere sig om et spil som kontrast til fri leg med venner i skolen eller institutionen.

Desuden kan dit barn prøve, hvordan det føles at tabe. Vi foreslår nemlig, at du vinder over ungerne (ind imellem), hvis I tager et spil. Det giver en robusthed at lære at tåle nederlaget i trygge omgivelser sammen med dig. Du kan jo alligevel ikke skærme ungerne for nederlag og skuffelser senere i livet.

Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her

Certifikater & hensyn
Dette legetøj er lavet af træ fra certificeret bæredygtigt skovbrug. Det kan være FSC, PEFC eller andre internationalt anerkendte certificeringer, som bl.a. garanterer genplantning af fældede træer. Certificeringen betyder, at alt træ kan spores tilbage til den enkelte skov, det er fældet i. På den måde har du som forbruger garanti for, at træproduktionen foregår på en klimamæssig forsvarlig måde.
Produktinformation
Varenummer50-02062
Certifikater & hensynTræ fra bæredygtigt skovbrug
BrandTactic
Alder8 år, 9 år, 10 år, 11 år, 12 år, 13 år, 14+ år, Senior
Velegnet tilFaglig viden, Sociale kompetencer
FunktionFaglig viden, Koncentration, Lattermusklerne, Logisk tænkning, Nysgerrighed, Rolleleg, Samarbejde, Sociale kompetencer
Fagområdet/Udvikler kompetencer indenfor og kendskab tilGeografi
Ta' med:i klasseværelset, i sommerhuset, på ferie