Sansegynge Ø100 cm - Mørkegrøn (beige reb)
kr. 699,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
1283-R116.02.06
- Udvikler dit barns labyrintsans, der understøtter balance, koncentration og indlæringsevne.
- Understøtter dit barns muskel-ledssans, som også bliver kaldt kinæstesisansen eller den proprioceptive sans.
Velegnet til:
- Labyrintsansen
- Muskel-ledsansen
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Diameter (Ø): 100 cm
Velegnet fra 3 år til 11 år
At gynge gavner labyrintsansen, og det hjælper på dit barns balance, koncentration og indlæringsevne. Samtidig styrker det synet og hjælper balancen og fornemmelsen for, hvilken vej kroppen vender og drejer.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn stærkere til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller køre i bil uden køresyge.
Du finder ophæng her.
En stor redegynge giver mange sjove muligheder for at lege sammen, slappe af eller tage en svingtur i haven. Denne gynge er både vejrbestandig og behagelig at sidde i, og den kan justeres i højden, så den passer til forskellige gyngestativer. Den bløde skumkant på metalrammen gør gyngeturen mere behagelig, mens det stærke netmateriale giver en sikker og komfortabel siddeplads. Gyngetovene er både slidstærke og bløde at holde ved, så små hænder kan få et godt greb uden ubehag.
Tekniske specifikationer:
- Diameter: 100 cm
- Maksimal belastning: 150 kg
- Justerbare tov, passer til gyngestativer op til 250 cm i højden
- Rammen er beklædt med skum for en blødere kant
- Stærkt netmateriale, der er vandgennemtrængeligt og tilpasset al slags vejr
- Leveres usamlet i en papkasse, men er nem at samle
- Beige flettede tov med plastforstærkninger
- Ringe og højdejustering i galvaniseret stål
Reb: 140-190 cm.
Aktiviteten er kompetenceudviklende og herlig for dit barns trivsel:
- Gavner dit barns labyrintsans, der gavner balance, koncentration og indlæringsevne.
- Understøtter ungernes muskel-ledssans, som du måske kender som den proprioceptive sans eller kinæstesisansen.
Diameter (Ø): 100 cm
Velegnet fra 3 år til 11 år
At gynge gavner labyrintsansen, og det hjælper på dit barns balance, koncentration og indlæringsevne. Samtidig styrker det synet og hjælper balancen og fornemmelsen for, hvilken vej kroppen vender og drejer.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn stærkere til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller køre i bil uden køresyge.
Du finder ophæng her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Hvordan kan jeg styrke mit barns labyrintsans med sjove lege?
Få gode tips i vores Legeguide om sansemotorik og de primære sanser her på Legeakademiets blog. "Produktinformation"
| Varenummer: | 1283-R116.02.06 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11 år |
| Velegnet til | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen |
| Sanser | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen, Synssansen |
| Funktion | Fordybelse og afslapning, Grovmotorik, Koncentration, Kropsbevidsthed, Lattermusklerne |
| Materiale: | Stof |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Vejledning / spilleregler | Dansk, Engelsk, Finsk, Fransk, Hollandsk, Italiensk, Norsk, Spansk, Svensk, Tysk |
| Ta' med: | i haven, i sommerhuset |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 150 kg |
| Diameter (Ø): | 100 cm |
| Produktets vægt | 4,8 kg |




Login and Registration Form