Sansegynge Ø100 cm - Sort (sort reb)
kr. 699,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
1283-R116.01.01
- Udvikler labyrintsansen, som hjælper balancen, styrker synet og fornemmelsen af, hvilken vej kroppen vender og drejer.
- Gavner muskel-ledsansen, som styrker koncentrationsevnen og modet til at bruge kroppen i andre fysiske lege.
Velegnet til:
- Labyrintsansen
- Muskel-ledsansen
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Diameter (Ø): 100 cm
Velegnet til børn i alderen 3 år til 11 år
En gynge er skøn til boost af labyrintsansen, som igen giver dit barn styrket koncentrationsevne, bedre balance og udvikler fornemmelsen for, hvordan kroppen vender og drejer.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn stærkere til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller køre i bil uden køresyge.
Husk at købe ophæng her.
En stor redegynge giver mange sjove muligheder for at lege sammen, slappe af eller tage en svingtur i haven. Denne gynge er både vejrbestandig og behagelig at sidde i, og den kan justeres i højden, så den passer til forskellige gyngestativer. Den bløde skumkant på metalrammen gør gyngeturen mere behagelig, mens det stærke netmateriale giver en sikker og komfortabel siddeplads. Gyngetovene er både slidstærke og bløde at holde ved, så små hænder kan få et godt greb uden ubehag.
Tekniske specifikationer:
- Diameter: 100 cm
- Maksimal belastning: 150 kg
- Reb: 140-190 cm.
- Justerbare tov, passer til gyngestativer op til 250 cm i højden
- Rammen er beklædt med skum for en blødere kant
- Stærkt netmateriale, der er vandgennemtrængeligt og tilpasset al slags vejr
- Leveres usamlet i en papkasse, men er nem at samle
- Sorte flettede tov med plastforstærkninger
- Ringe og højdejustering i galvaniseret stål
Aktiviteten er herlig for dit barns trivsel og evne til at lære:
- Udvikler dit barns labyrintsans, der udvikler koncentration, balance og evne til indlæring.
- Understøtter muskel-ledsansen, som styrker koncentrationsevnen og modet til at bruge kroppen i andre fysiske lege.
Diameter (Ø): 100 cm
Velegnet til børn i alderen 3 år til 11 år
En gynge er skøn til boost af labyrintsansen, som igen giver dit barn styrket koncentrationsevne, bedre balance og udvikler fornemmelsen for, hvordan kroppen vender og drejer.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn stærkere til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller køre i bil uden køresyge.
Husk at købe ophæng her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Hvordan kan jeg styrke mit barns labyrintsans med sjove lege?
Få gode tips i vores Legeguide om sansemotorik og de primære sanser her på Legeakademiets blog. "Produktinformation"
| Varenummer: | 1283-R116.01.01 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11 år |
| Velegnet til | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen |
| Sanser | Labyrintsansen, Muskel-ledsansen, Synssansen |
| Funktion | Fordybelse og afslapning, Grovmotorik, Koncentration, Kropsbevidsthed, Lattermusklerne |
| Materiale: | Stof |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Vejledning / spilleregler | Dansk, Engelsk, Finsk, Fransk, Hollandsk, Italiensk, Norsk, Spansk, Svensk, Tysk |
| Ta' med: | i haven, i sommerhuset |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 150 kg |
| Diameter (Ø): | 100 cm |
| Produktets vægt | 4,8 kg |





Login and Registration Form