Sansekuber til vand - Sammy, 4 stk

kr. 125,00 
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
1279-GPSAMMYCUB

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

•  Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Giver mulighed for fordybelse og afslapning hos dit barn.
Læs mere
Velegnet til:
  • Synssansen
  • Fordybelse og afslapning
  • Nysgerrighed
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11 år
  • 12 år
  • 13 år
  • 14+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

De her små vandglade kuber, der lyser op når de kommer i vand, kan Legetanterne ikke stå for. De blev i første omgang udviklet til et barn med autisme, der var utryg over at komme i bad, hvor kubernes lys hjalp med deres beroligende effekt. Og nu begejstrer de både sensitive børn og børn, der elsker vandplaskeri i forvejen.

Pakken kommer med 4 styks som hver især kan lyse i minimum 16 timer - måske mere. Så er det op til dig, om du vil lade dit barn lege med dem alle sammen på én gang til nogle vældig fornøjelige badestunder, eller om du foretrækker at I bruger dem én ad gangen, så de fine, begejstrede vandkuber holder 4 gange så længe. 

Batteriet er trygt forseglet i kuberne, så de er helt sikre at plumpe ned i vandet. Det gør samtidig, at man ikke kan skifte batteriet den dag, det løber tør. De 16 timer per badekube kan fx blive til 48+ bade af 20 minutter. Eller over 100 bade, hvis dit barn får lov til at bruge dem de sidste 5-8 minutter, når hårvasken er klaret.

Brug vand fra hanen, hvis du vil bruge en eller flere sansekuber i et glas eller en balje med vand. De gider tit ikke lyse i kildevand. 

Hvordan slukker jeg sansekuberne?

De lysende vandkuber slukker selv, når de er tørre. Tag dem op af vandet og ryst dem lidt. Pust eventuelt på kubens sprækker, hvis lyset ikke slukker - så hjælper du den til at tørre hurtigere så batteriet holder længere.

Skyl efter med lunkent vand, hvis de har været i vand med sæbe og badeolie. For det kan kan gøre det sværere for kuberne at tørre og slukke.

Når dit barn er blevet træt af kuberne - måske længe efter de er holdt op med at lyse - kan de affaldssorteres som elektronikaffald.

Her gavnes vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Giver mulighed for fordybelse og afslapning for dit barn.
  • Herligt til at stimulere dit barns nysgerrighed.

Velegnet til børn i alderen 3 år til 8 år

Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her

Alt om hygiejne og kemi i badelegetøj

Hvordan er det nu med hygiejne og kemi i badelegetøj? Læs om det her i vores guide til ren leg i badet.
Certifikater & hensyn
Materialet er genanvendt plast. Det betyder, at der ikke forbruges nye ressourcer til plast, men at der ved fx omsmeltning af affalds- eller overskudsplast laves nye produkter af eksisterende plast. Plast er et meget fleksibelt og holdbart materiale, som kan genanvendes mange gange under de rette forhold. Det skal sorteres som hård plast.
"Produktinformation"
Varenummer1279-GPSAMMYCUB
Certifikater & hensynGenanvendt plast
Alder3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år
Velegnet tilSynssansen, Fordybelse og afslapning, Nysgerrighed
MaterialePlast
VedligeholdHåndvaskes, Lufttørres
Ta' med:i badet
Kræver/Hvad følger med/følger ikke med:Batterier følger med