Tallerkengynge Ø28 cm - Lime (sort reb)
kr. 169,95
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer:
1283-R119.01.04
- Styrker dit barns labyrintsans, der udvikler koncentration, indlæringsevne og balance.
- Styrker dit barns grovmotorik, der aktiveres hver gang dit barn bevæger sig.
Velegnet til:
- Labyrintsansen
- Grovmotorik
- Kropsbevidsthed
- 0 mdr.
- 3 mdr.
- 6 mdr.
- 9 mdr.
- 1 år
- 18 mdr.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Herlige og særlige egenskaber
Måler 2,8 cm.
Diameter (Ø): 28 cm
Velegnet fra 3 år til 8 år
At gynge gør underværker for labyrintsansen, og det gavner dit barns koncentration, balance og indlæringsevne. Samtidig skærper det synet og hjælper balancen og fornemmelsen af, hvad vej kroppen vender.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn bedre til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller kan mindske køresyge, når I kører i bil.
Husk at købe ophæng her.
Denne gynge sætter man sig på godt inde på midten og slår benene rundt om rebet - og så svinger man ellers i alle retninger.
Tekniske specifikationer:
- Gyngesæde af slidstærkt plast
- Solidt sort tov med samlinger af plast
- Øverst i tovet er der en ring til ophæng til at justere tovets længde med. Begge er af galvaniseret stål
- Tovet kan justeres, så gyngen kan hænge op til 250 cm over jorden
- Alle dele er vejrbestandige. Vi anbefaler, at gyngen tages under tag, når den i en periode ikke er i brug. Så holder den længere.
Reb: 140-190 cm.
Aktiviteten er kompetenceudviklende og skøn for dit barns trivsel:
- Dejlig til at få gang i kroppen og dermed stimulere grovmotorikken.
- Inspirerer dit barn til at udfolde sig og stimulere sin kropsbevidsthed.
- Gavner labyrintsansen, som hjælper balancen, styrker synet og fornemmelsen af, hvilken vej kroppen vender og drejer.
Måler 2,8 cm.
Diameter (Ø): 28 cm
Velegnet fra 3 år til 8 år
At gynge gør underværker for labyrintsansen, og det gavner dit barns koncentration, balance og indlæringsevne. Samtidig skærper det synet og hjælper balancen og fornemmelsen af, hvad vej kroppen vender.
Læs mere om labyrintsansen lige her. Den gør desuden dit barn bedre til at snurre rundt eller stå på et ben uden at miste balancen eller blive svimmel. Eller kan mindske køresyge, når I kører i bil.
Husk at købe ophæng her.
Bliv klogere på E-handelsmærket, CE, Svanemærket og de andre certificeringer her
Hvordan kan jeg styrke mit barns labyrintsans med sjove lege?
Få gode tips i vores Legeguide om sansemotorik og de primære sanser her på Legeakademiets blog. "Produktinformation"
| Varenummer: | 1283-R119.01.04 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Alder | 3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år |
| Velegnet til | Labyrintsansen, Grovmotorik, Kropsbevidsthed |
| Sanser | Labyrintsansen |
| Funktion | Afstandsbedømmelse, Grovmotorik, Kropsbevidsthed, Krydskoordinering, Lattermusklerne, Rumlig forståelse, Samarbejde |
| Materiale: | Plast |
| Vedligehold | Aftørres med fugtig klud |
| Vejledning / spilleregler | Dansk, Engelsk, Finsk, Fransk, Hollandsk, Italiensk, Norsk, Spansk, Svensk, Tysk |
| Ta' med: | i haven, i sommerhuset |
| Hvad følger med/følger ikke med: | Leveres samlet |
| Vægtbegrænsning (max kg.): | 70 kg |
| Mål: | 2,8 cm |
| Diameter (Ø): | 28 cm |
| Produktets vægt | 0,6 kg |








Login and Registration Form