Bibelsk dukke 27 cm - Benjamin

309,95 kr.
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
1169-315-69

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

• Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Får dit barn til at lade fantasien slippe løs.
  • God til rolleleg sammen med andre børn. Det styrker dit barns sociale kompetencer, når børnene øver at finde deres plads i legen og skiftes til at bestemme.
Læs mere
Velegnet til:
  • Fantasi
  • Rolleleg
  • Sprog- og sprogforståelse
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

Her er Benjamin, den yngste i en søskendeflok på hele 12. Nogle bruger udtrykket "At være en Benjamin" om at være den yngste i flokken eller den mindste i et stort selskab.

Benjamin er bror til Josef, som mange børn kender som bonusfar til Jesus og især hører om til jul. Der var jalousi mellem brødrene og de udstødte Josef - men det ville Benjamin ikke være med til.

Der er mange historier og temaer at snakke om med udgangspunkt i vores bibeldukker. Med udgangspunkt i Benjamin kan I fx snakke om uenighed blandt søskende, at blive uretfærdigt behandlet pga jalousi og at turde sige fra og have en anden holdning end resten af familien eller vennerne.

Dukken er god til både fortællinger fra kristendommen og til rolleleg, som udvikler dit barns sociale kompetencer.

Her stimuleres vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Slip fantasien løs og se, hvor legen fører hen.
  • Suveræn til rolleleg, hvor børnene øver at skiftes til at bestemme og finde deres plads i legen. Det udvikler dit barns empati og samarbejdsevne.
  • Leg dit barns sprog stærkere.

Måler 27 cm.
Velegnet til børn i alderen fra 3 år.

Leg med udklædning, dukker, legesæt, dyr og ansigtsmaling er alle måder at lege rolleleg på, som er et vigtigt led i dit barns udvikling. Dit barn øver sig nemlig i at tænke kreativt når det gælder sin identitet, mens legen er i gang. Hvordan taler en hest eller en ninja. Og hvad kan jeg, hvis jeg er en drage eller en dronning? Det styrker dit barns sociale kompetencer at have den slags overvejelser med i legen. Når ungerne imiterer aktiviteter, gavnes fornemmelsen for deres egen hverdag og verden. I legen kan dit barn eksperimentere med både grænser, regler og muligheder for identitet og social interaktion.

Produktinformation
Varenummer1169-315-69
Alder3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11+ år
Velegnet tilFantasi, Rolleleg, Sprog- og sprogforståelse
FunktionFantasi, Finmotorik, Hukommelse, Hånd-øje-koordination, Indlæringsevne, Kreativitet, Lattermusklerne, Nysgerrighed, Observation, Refleksion, Sociale kompetencer, Sprog- og sprogforståelse
Fagområdet/Udvikler kompetencer indenfor og kendskab tilHistoriefortælling, Religion
MaterialeStof, Træ
Mål: 27 cm