Bibelsk dukke 32 cm - Hyrde i lys dragt

339,95 kr.
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
1169-315-54

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

• Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Får dit barn til at lade fantasien slippe løs.
  • Ideel til rolleleg sammen med andre børn. Det stimulerer dit barns kompetencer rent socialt, når ungerne træner i at skiftes til at bestemme og finde deres plads i legen.
Læs mere
Velegnet til:
  • Fantasi
  • Rolleleg
  • Sprog- og sprogforståelse
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

Her er er hyrde i lys dragt. Dukken er 32 cm stor med bøjelige led, røde kinder, uldent hår og fin lille næse. 

Winzling dukker er af høj kvalitet og tåler leg i børnehaven eller mange genfortællinger af gode bibelhistorier for små og store.

I Bibelen er hyrderne de første vidner til Jesusbarnets komme. Og de kommer faktisk på barselsbesøg inden de tre vise (rige) mænd nåede frem med deres dyre gaver. 

Hyrderne passede godt deres dyr men var samtidig anset for at være nogle af de laveste i hierarkiet i datidens samfund. Men Pastor - det gamle ord for præst - betyder også hyrde. Hyrden samler og leder sin flok og passer godt på den. 

Der er mange historier og temaer at snakke om fra hyrdens liv - om at tage ansvar, passe på hinanden og forsøge at gå foran som et godt eksempel, eller om hvad der gør en god leder.

Dukkerne er charmerende formidlere, der nok skal gøre deres publikum nysgerrige og bringe de mange budskaber fra både Det Gamle og Det Ny Testamente helt ind i børns og voksnes bevidsthed.

Brug dukkerne til børnegudstjenester, i skolerne, institutioner og derhjemme - til undervisning eller til fri leg. De er ideelle, når der skal laves scener fra biblen, om højtider, fester eller fra vores hverdag.

Udvikler dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Slip fantasien løs og se, hvor legen fører hen.
  • Oplagt til fælles rolleleg, hvor børnene lærer at finde deres plads i legen og ikke altid kan bestemme det hele selv.
  • Leger dit barns sprogforståelse stærkere.

Måler 32 cm.
Velegnet fra 3 år.

Verden over fortæller mennesker på kryds og tværs af kulturer historier om de samme temaer. At kunne forstå og fortælle en historie med start og slutning er en meget vigtig kompetence. Den evne opøves ved at gentage legen og give historiefortællingen sit eget præg.

Redskaber kan levendegøre et eventyr eller en historie. På den måde er fortælleren/oplæseren ikke skjult bag en bog, men i aktiv kontakt med de lyttende børn, som kan blive deltagende børn i stedet for passive børn.

Velegnet både hjemme og i vuggestuer og børnehaver - eller til mennesker med særlige behov som fx demens.

Produktinformation
Varenummer1169-315-54
Alder3 år, 4 år, 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år, 10 år, 11+ år
Velegnet tilFantasi, Rolleleg, Sprog- og sprogforståelse
FunktionFantasi, Finmotorik, Hukommelse, Hånd-øje-koordination, Indlæringsevne, Kreativitet, Lattermusklerne, Nysgerrighed, Observation, Refleksion, Sociale kompetencer, Sprog- og sprogforståelse
Fagområdet/Udvikler kompetencer indenfor og kendskab tilHistoriefortælling, Religion
MaterialeStof, Træ
Mål: 32 cm