Aktivitetskube - Dyrevenner

219,95 kr.
På lager – levering 1-2 hverdage.
Varenummer
1109-17672

• Fri fragt ved 499,-  •  4,7/5 Stjerner på Trustpilot

• Godkendt af Godkendt af e-mærket

  • Udvikler dit barns finmotorik.
  • En skøn gaveide til nysgerrige børn.
Læs mere
Velegnet til:
  • Finmotorik
  • Nysgerrighed
  • Årsag / Virkning
  • 0 mdr.
  • 3 mdr.
  • 6 mdr.
  • 9 mdr.
  • 1 år
  • 18 mdr.
  • 2 år
  • 2,5 år
  • 3 år
  • 4 år
  • 5 år
  • 6 år
  • 7 år
  • 8 år
  • 9 år
  • 10 år
  • 11+ år
  • Senior
Herlige og særlige egenskaber

Hele 6 siders leg på alle mulige måder, som vil stimulere dit lille barns nysgerrighed.

Den lille kanin og guleroden kan bevæge sig ned i skjul bag busken, bien gemmer sig bag blomsten, og der kan fortælles mange historier ved hjælp af alle de fine dimser at hive i og trykke på på kuben.

Play for Future er en serie af legetøj produceret med stort fokus på at nedbringe klimabelastningen. Genanvendt plast, formindsket vandforbrug, reduceret energiforbrug ved transport på grund af mindre pakker og kortere afstande,  FSC-certificeret pap og papir og flere andre indsatser indgår i seriens produktion. Fx blev 100 % af producentens plastik- og træaffald genanvendt (dvs 238 tons plast og 420 tons træ), og de lykkedes at nedbringe deres CO2-udslip med knap 200.000 tons svarende til 40.000 bilers udslip.

Her stimuleres vigtige kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Dit barn kan her gavne sin finmotorik.
  • En vidunderlig gaveide til dit nysgerrige barn.
  • Udvikler dit barns fornemmelse for årsag/virkning. Det giver tryghed at kunne forudsige og forstå sin verden..

Måler 17 x 24 x 17 cm.
Velegnet fra 9 mdr. til 3 år

Forestillingen om at se dit lille barns øjne skinne af forventningens glæde, når det flotte aktivitetslegetøj bliver pakket ud, genkendes i de fleste familier. Nogle børns nysgerrighed og humor vækkes af legetøj med lyd, andre med lys, nogle skal have noget, der har mange farver eller kan bevæge sig og måske spejle eller bolde til. Hvad der vil bringe jubel hos lige dit barn, ved du bedst selv.

Du vil altid kunne finde spændende kvalitetslegetøj til babyer og børn op til 3 år hos Legeakademiet, og vi vil garantere, at du også vil kunne finde det perfekte legetøj til præcis dit barn. Noget, der vil få dit barn til at juble, række ud, stable, sortere, undersøge, åbne og pille med stor fryd og fornøjelse.

Håbet er at dit barn lykkes med at åbne sin indre verden og i noget så fantastisk som 5 (!) minutter sidde eller stå og udforske og lege. Måske endda i 12 minutter. Om du så vælger at være lige ved siden af og nyde at se på dit barns leg på egen hånd, eller om du lige får ordnet noget imens, er noget, du bestemmer helt selv. Men nyd øjeblikket, hvor dit barn leger selv og opdager, hvad legetøjsverdenen har at byde på.

Kender du Clementoni?

Clementoni er et banebrydende legetøjsfirma fra Italien, og de er ikke bange for at spæne forrest, når det gælder nye ideer. Og det er både når det gælder børns udvikling, ligestilling og bæredygtige initiativer miljømæssigt og socialt. 90 % af deres produktion foregår lokalt i Italien, og og halvdelen af teamet er kvinder, hvilket er usædvanligt i Italien, som har den laveste beskæftigelsesprocent for kvinder i hele EU.

Legetøjet stimulerer dit barns finmotorik, nysgerrighed og udforskning af verden, og vi holder derfor godt øje med Clementonis nye påhit.


Guide: Se din baby

Din baby kommunikerer med bevægelser, mimik og lyde, som du kan lære at genkende og bruge til at aflæse din babys behov. Læs vores guide om at se og forstå din babys signaler i blogindlægget her. se og forstå din babys signaler
Grønnere valg
Materialet er genanvendt plast. Det betyder, at der ikke forbruges nye ressourcer til plast, men at der ved fx omsmeltning af affalds- eller overskudsplast laves nye produkter af eksisterende plast. Plast er et meget fleksibelt og holdbart materiale, som kan genanvendes mange gange under de rette forhold. Det skal sorteres som hård plast.
Produceret i EU under EU-regulerede arbejdsforhold og med kortere transportafstande, så ressourceforbruget og CO2-udledningen formindskes.
Produceret med ekstra fokus på social ansvarlighed, hvilket er din garanti for, at virksomheden yder en særlig, dokumenterbar indsats for at forbedre arbejds- og/eller livsvilkårerne for de ansatte.
Produktinformation
Varenummer1109-17672
Grønnere valgGenanvendt plast, Produceret i EU, Social ansvarlighed
BrandClementoni
Alder9 mdr., 1 år, 18 mdr., 2 år, 2,5 år, 3 år
Velegnet tilFinmotorik, Nysgerrighed, Årsag / Virkning
MaterialePlast
VedligeholdAftørres med fugtig klud
Ta' med:på ferie
Mål: 17 x 24 x 17 cm